Menu
Blaník - svazek obcí
Blaník - svazek obcí

Spustili jsme pro vás nové webové stránky.

Obce regionu

Hradiště

Obec Hradiště, která je co do počtu obyvatel nejmenším členem mikroregionu Blaník, leží jihovýchodně od Benešova a jihozápadně od Vlašimi.

Hradiště

Kamberk

Kamberk se nachází na hranicích Středočeského a Jihočeského kraje, v tzv. Blanické brázdě.

Kamberk

Kondrac

Mezi nejvýznamnější dochované památky obce, která leží 5 km jižně od Vlašimi, patří bezesporu kostel sv. Bartoloměje pocházející z konce 12. století. Tento kostel je také jedním z nejstarších v Čechách.

Kondrac

Louňovice pod Blaníkem

První písemná zmínka z roku 1149 se pojí k premonstrátskému klášteru, který roku 1420 zbořili husité. Z celého areálu se do dnešní doby zachovala pouze část zdi v ulici J. Žižky, která je nyní plně zrestaurovaná.

Louňovice pod Blaníkem

Miřetice

Obec Miřetice je třetí nejmenší obcí mikroregionu Blaník, nachází se v jižní části okresu Benešov a je součástí Vlašimské pahorkatiny.

Miřetice

Načeradec

Načeradec patří mezi nejstarší obce v kraji mezi bájnou horou Blaník a Táborem, počtem obyvatel a rozlohou katastrálního území je také největší obcí mikroregionu.

Načeradec

Ostrov

Z Ostrova, který je druhou nejmenší obcí mikroregionu, je prý nejhezčí výhled na Blaník.

Ostrov

Pravonín

V Pravoníně se můžete pokochat nádherným panoramatickým výhledem na Blaníky nebo na pečlivě udržovanou kaštanovou alej, která vás provede centrem obce až k románské rotundě sv. Jana Křtitele, která patří k několika málo dochovaných stavbám svého typu v celé Evropě.

Pravonín

Veliš

Nedaleko Blaníku západně od Vlašimi leží i obec Veliš s nepřehlédnutelným kostelem sv. Josefa. Příznivci sportovních aktivit mohou využít fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště na tenis, volejbal nebo nohejbal s umělým povrchem a dětské hřiště.

Veliš

Vracovice

Také část obce Vracovice, které leží nedaleko Vlašimi, náleží do nejmenší české chráněné krajinné oblasti CHKO Blaník, na jejím území se navíc nachází také přírodní památka Částrovické rybníky, soustava tří menších rybníků a mokřadních luk.

Vracovice

Mikroregion

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Aktuální počasí

dnes, sobota 20. 4. 2024
déšť se sněhem 3 °C 1 °C
neděle 21. 4. déšť se sněhem 8/-1 °C
pondělí 22. 4. déšť se sněhem 7/0 °C
úterý 23. 4. déšť se sněhem 6/1 °C

Svátek

Svátek má Marcela

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Mezinárodní den svobody tisku

Zítra má svátek Alexandra

Mohlo by Vás zajímat